مخازن با سقف شناور (Floating Roof Tanks) برای نگهداری نفت و مشتقات نفتی و به منظور کاهش تجمع بخارات گازی در فضای بین سیال و سقف متحرک و همچنین کاهش اثرات تکانه ای سیال درهنگام زلزله استفاده می شوند. مخازن با سقف متحرک از دور، نمایی مانند مخازن معمولی دارند، استوانه ای فلزی که معمولا ارتفاع آن بین 14 تا 16 متر می باشد. برای جلوگیری از نفوذ آب باران و سایر موارد خارجی و همچنین پیشگیری ازخروج گازهای محبوس در فضای بین سیال و سقف و همچنین اجازه حرکت سقف متحرک با پر و خالی شدن مخزن از سیستم درزبندی استفاده می شود. سیستم های درزبندی به دو دسته ی اولیه (primary) و ثانویه (secondary) تقسیم می شوند که طراحی این سیستم ها براساس استاندارد API 650 انجام می شود. سیستم درزبندی اولیه به دو دسته کلی مکانیکال (mechanical) و تیوپ سیل (tube seal) تقسیم بندی می شود که براساس شرایط مخزن، عوامل محیطی، سیال و ... انتخاب می شوند. سیستم درزبندی ثانویه جهت جلوگیری از تجمع آب باران، تابش مستقیم نور خورشید و ... در فضای بین سیستم درزبند اولیه و جداره مخزن به عنوان لایه پشتیبان استفاده می شود که متشکل از لایه های مختلفی از جمله پارچه تفلون (PTFE fabric) می باشد. شرکت مهرگان اتصال با استفاده از علم روز دنیا، تحقیق و توسعه مستمر، تیم مهندسی متخصص و مجرب خود و جدیدترین ماشین آلات به طراحی و تولید انواع درزبندهای مخازن می پردازد.

سیستم درزبند لاستیکی (tube seal) موثرترین راه حل برای عملیات درزبندی مخازن با سقف متحرک در ایران می باشد. این نوع درزبندی از خروج بخارات و گازهای قابل اشتعال متصاعد شده جلوگیری می نماید و تا حد بسیار بالایی خود را با شرایط خمیدگی های روی جداره مخزن تطابق می دهد. سیستم درزبند لاستیکی که توسط شرکت مهرگان اتصال ارائه می شود برای مخازن سقف شناور تا قطر 110 متر و فاصله (فضای بین سقف و جداره مخزن) 100 ± 200 میلی متر قابل طراحی و تولید می باشد.

موثرترین سیستم درزبندی برای هر مخزن بر اساس مشخصات خاص همان مخزن توسط تیم تخصصی مهندسی مهرگان اتصال طراحی و تولید می شود. در طراحی و تولید این درزبندها خمیدگی های عمودی در ارتفاع های مختلف جداره مخزن و نیز خمیدگی های محیطی مخزن در نظر گرفته شده و ابعاد قطعات سیستم درزبندی متناسب با این خمیدگی ها و بر اساس ابعاد فضای بین جداره و سقف مخزن طراحی و تولید می شود. سیستم درزبندی لاستیکی به خوبی در خمیدگی های روی دیواره مخزن انعطاف پذیری و فرم دهی از خود نشان می دهد و از نفوذ آب باران به لایه های زیرین سیستم درزبند جلوگیری می نماید.

نظرات دوستان

مهرگان اتصال